Shrewsbury leží na západe Anglicka, 14 kilometrov od hraníc s Walesom, v grófstve Shropshire, pri rieke Severn. V meste žije približne 65 000 obyvateľov. Mesto s bohatou históriou preslávila Shrewsbury School, jedna z najdrahších škôl na svete. Navštevoval ju i slávny biológ Charles Darwin. Občanom mesta bol i Leo Blair, otec bývalého premiéra.
Počiatky osídlenia územia mesta sa datujú už v dobe starovekého osídlenia Anglicka. Jeho keltský názov bol Pengwern. Po obsadení anglosaskými kmeňmi bolo premenované na Scrobbesburh. Oficiálne bolo mesto založené v roku 800 nášho letopočtu. Mesto zažilo niekoľko anglicko–waleských vojen a bolo ovládané welskými panovníkmi. V stredoveku prosperovalo hlavne vďaka vývozu ovčej vlny. Silný rozmach mesta nastal v novoveku, vďaka Priemyselnej revolúcii. Roku 1552 bola Adamom Jonesom a kráľom Eduardom VI. založená Shrewsbury School. Počas druhej svetovej vojny bolo mesto veľmi poškodené nemeckým bombardovaním. Zničené budovy boli obnovované hlavne v 60.a 70. rokoch.
Centrom mesta je námestie, ktorého dominantou je Stará tržnica (Old Market Hall) a Hudobná budova. Významnou dominantou je opátstvo z 9. storočia a katedrála pochádzajúca z roku 1856. Zachovalo sa i mnoho ďalších pozoruhodných budov v tudorovskom štýle