Mesto sa nachádza pri juhozápadnom pobreží Austrálie pri rieke Swan, je hlavným mestom územného celku Západná Austrália.
Je dôležitým dopravným uzlom, hlavným obchodným, priemyselným a kultúrnym centrom Západnej Austrálie. Medzi najviac rozvinuté priemyselné odvetvia regiónu patrí ťažba a spracovanie hutníckych surovín, ropy, dreva, gumy, výroba stavebných materiálov a tlačiarenský priemysel.
Mesto leží v miernom podnebnom pásme s teplými letami a studenými zimami. Medzi najznámejších predstaviteľov tunajšej flóry a fauny patria tvz. Kráľovské parky zachované na pôvodných rozsiahlych územiach s typickou austrálskou vegetáciou - "bušou". V jarných mesiacoch – od septembra do novembra, zaplní buš more kvitnúcich jedinečných austrálskych kvetín.
Medzi kultúrne atrakcie Perthu patrí umelecká galéria západnej Austrálie, obsahujúca mnoho zaujímavých diel z Európy a Austrálie, západoaustrálske múzeum s pôvodnými prírodovednými ukážkami, anglikánske a rímskokatolícke katedrály.
Mesto bolo založené v roku 1820, charakter mesta získalo až v roku 1856, pomenované bolo podľa škótského mesta Perthshire. Až objavy zlata, v roku 1890 okolo Kargoorlie vo vnútrozemí západnej Austrálie a vytvorenie prístavu v blízkosti Fremantle v roku 1900, dokončenie transkontinentálnej železnice v roku 1917 prispelo ku prosperite a rastu počtu obyvateľov mesta, ktorý sa dnes pohybuje okolo 1,15 mil.
Západná Austrália je časťou kontinentu, kam sa turisti nevyberajú až tak často. Príčinou je veľká vzdialenosť od najväčších miest na západe – rozhodne však nie menšia atraktívnosť tunajších atrakcií. Naopak – môžete tu objavovať neobývané ostrovy, plávať s veľrybími žralokmi a delfínmi, alebo žasnúť v národných parkoch s divokou prírodou.