Štátne zriadenie

Výkonnú moc má prezident, ktorý sa volí na 7 rokov, ten vymenúva predsedu a členov vlády. Senát (horná komora) má 319 členov, z ktorých 309 zastupuje jednotlivé departementy. Senátori sa volia na 9 rokov. Dolná komora má 577 poslancov, volených na základe väčšinového systému na 5 rokov.

 

Prírodné podmienky, podnebie

Stred Francúzska zaberá Francúzske stredohorie - náhorná plošina s kryštalickými horninami, obklopené štyrmi rozsiahlymi nížinami. Pyreneje na juhozápade tvoria prirodzenú hranicu so Španielskom. Alpy s najvyšším vrchom Európy Mont Blancom (4 807 m) oddeľujú juhovýchod Francúzska od Talianska.

Klimatické podmienky sú veľmi rozdielne a závislé od vzdialenosti od mora. Väčšinu územia ovplyvňuje Atlantický oceán. Východné Francúzsko má studené zimy a horúce letá. Naopak južné Francúzsko má horúce a suché letá a mierne zimy. Tečú tu rieky Seina a Marna. V ich sútoku je najúrodnejšia oblasť, ktorá sa využíva na poľnohospodárstvo.

 

Doprava

V krajine je dokonale vybudovaná dopravná infraštruktúra. Dá sa tu cestovať letecky, vlakom, autom, autobusom, alebo metrom. Metro funguje približne od 06.00 – 00.45 hod. Pred vstupom do vlaku si treba označiť na nástupišti cestovný lístok.

 

Kultúra

Životný štýl je tu veľmi rozdielny podľa jednotlivých oblastí. Ľudia tu žijú pokojným životom, vedomí si svojho kultúrneho bohatstva. Veľa obyvateľov z miest má na vidieku svoje víkendové sídla. Francúzi sú hrdí aj na svoju kuchyňu a kvalitné vína. Okrem návštev kultúrnych pamiatok sa venujú turistike a aktívnemu odpočinku.